ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବ୍ୟାଘ୍ର ଦିବସ ଉପଲକ୍ଷେ ବ୍ରହ୍ମପୁର ଆଇଟିଆଇରେ ୨ଟି ବାଘ ର ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ଲୋକାର୍ପିତ

0
3

ବ୍ରହ୍ମପୁର,୨୯/୦୭/୨୧/(ମହାରାଣୀ ନ୍ୟୁଜ୍): ବ୍ରହ୍ମପୁର ଆଇଟିଆଇ ପରିସରରେ ଆଜି ୨ବାଘ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ର ଲୋକାର୍ପିତ ହୋଇଯାଇଛି ।ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବ୍ୟାଘ୍ର ଦିବସ ଅବସରରେ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ବ୍ରହ୍ମପୁର ବିଧାୟକ ବିକ୍ରମ କୁମାର ପଣ୍ଡା ଏବଂ ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ଭାବେ ବ୍ରହ୍ମପୁର ବନଖଣ୍ଡ ଅଧିକାରୀ ଅମ୍ଳାନ ନାୟକ ଯୋଗଦେଇ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିର ଲୋକାର୍ପଣ କରିଥିଲେ । ବିଶ୍ୱରେ ଲୋକଙ୍କ ଭିତରେ ବାଘ ସଂରକ୍ଷଣ ନେଇ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଜୁଲାଇ ୨୯ରେ ପାଳିତ ହେଉଛି ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବ୍ୟାଘ୍ର ଦିବସ। ୨୦୧୦ ମସିହାରେ ସେଣ୍ଟପିଟରସବର୍ଗ ବ୍ୟାଘ୍ର ସମ୍ମିଳନୀରେ ବ୍ୟାଘ୍ର ଦିବସ ପାଳନ ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଥିଲା । ଆଜିର ଦିନର ମୁଖ୍ୟ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ବାଘର ପ୍ରାକୃତିକ ବାସସ୍ଥାନକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ସହ ସେମାନଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଜନସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବା । ଚଳିତ ବର୍ଷ ବ୍ୟାଘ୍ର ଦିବସର ଥିମ୍‌ ରହିଛି “Their Survival is in our hands”ସାତକୋଶିଆ ଟାଇଗର ରିଜର୍ଭରେ ବାଘ ବଂଶର ବିସ୍ତାର ପାଇଁ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ଆନ୍ତଃରାଜ୍ୟ ବ୍ୟାଘ୍ର ସ୍ଥାନାନ୍ତର ପ୍ରକଳ୍ପ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଏଥି ପାଇଁ ୨୬ କୋଟି ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେଲା । ବାଘ ହେଉଛି ଆମ ଦେଶର ଜାତୀୟ ପ୍ରାଣୀ ତେଣୁ ତାର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ, ସାହସିକତା, ଶକ୍ତି ଏବଂ ଜାତୀୟତାର ପ୍ରତୀକ, ବାଘକୁ ବଞ୍ଚାଇବା ହେଲା ଦେଶ ପାଇଁ ଗର୍ବ। ତେଣୁ ବ୍ରହ୍ମପୁର ଆଇଟିଆଇ କୁଶଳୀ କାରିଗର ମାନେ ବିଶ୍ୱ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ସହିତ ହାତ ମିଳାଇବା ନିମନ୍ତେ ଏକ ବାଘ ନିର୍ମାଣ ଦଳ ଗଠନ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଟାଇଗର ଗୁଡିକ ସ୍କ୍ରାପ୍ ଲୁହାରେ ତିଆରି,ଏକ କୃତ୍ରିମ ଘାସରେ ଗୁଡ଼ାଇ ହୋଇ ନୂତନ କୌଶଳ ସହିତ ବହୁତ ସୁନ୍ଦର ଭାବରେ ଏହାକୁ ଜନସାଧାରଣ ଦେଖିବା ଓ ସଚେତନତା ନିମନ୍ତେ ମୂର୍ତ୍ତିଗୁଡ଼ିକ କ୍ୟାମ୍ପସ ଭିତରେ ରଖାଯାଇଛି। ଏହା ବର୍ଷ ସାରା ଲୋକଙ୍କୁ ବାର୍ତ୍ତା ପ୍ରଦାନ କରିବ ଏବଂ ହଜାର ହଜାର ଲୋକ କ୍ୟାମ୍ପସ ପରିଦର୍ଶନ କରିବେ ଏବଂ ବାଘର ସୁରକ୍ଷା ବିଷୟରେ ସଚେତନ ହେବେ। ଏହି ବାଘ ଗୁଡିକ ଲୁହା ଦଣ୍ଡରୁ ନିର୍ମିତ ହୋଇଛି ଓ ଏଥିରେ ପ୍ରାୟ ୪୦୦ କେଜି ସ୍କ୍ରାପ୍ ଆଇରନ୍ ବ୍ଯବହୃତ ହୋଇଛି। ଏହି ବାଘ ମୂର୍ତି ଗୁଡିକ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ୨୦ ଦିନ ସମୟ ଲାଗିଥିଲା ​​।ଆଜିର ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ଉଦ୍‌ବୋଧନ ଦେଇ ମାନ୍ୟବର ବିଧାୟକ ଶ୍ରୀ ବିକ୍ରମ ପଣ୍ଡା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଇଟିଆଇ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ମାନେ ଏଭଳି ଚମତ୍କାର ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଥିବାରୁ ରେଶମ ସହର ପାଇଁ ଏହା ଏକ ଗର୍ବର ବିଷୟ। ସେହିପରି ବ୍ରହ୍ମପୁର ବନଖଣ୍ଡ ଅଧିକାରୀ ଅମ୍ଳାନ ନାୟକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାର ଲୋକଙ୍କ ସହ ବିଶ୍ବବାସୀ ମଧ୍ୟରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବ। ଏହା ଦ୍ବାରା ଛାତ୍ରମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ବାଘର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରିବେ ଏବଂ ପରିବେଶ ସୁରକ୍ଷା ସହିତ ଏହି ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ନିମନ୍ତେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ହେବ ତେଣୁ ବାଘ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ସଂରକ୍ଷଣ ଦିଗରେ ଏହା ଛାତ୍ରାଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ବାର୍ତ୍ତା ଦେବ ବୋଲି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଡ. ରଜତ ପାଣିଗ୍ରାହୀ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ।
ରିପୋର୍ଟ:ପିଣ୍ଟୁ ବେହେରା

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here